Son zamanların popüler markalarının piyasaya sunduğu yepyeni motosiklet modellerini, teknik özellikleriyle beraber incelediğimiz bu yazıda en yenilikçi tasarımları sizler için derlemiş bulunuyoruz.

Honda’nın uzun zamandır orta sınıfının gözdesi olan MT-07 platformu ile kapışması için çıkardığı yeni CB750 Hornet, MT-07’yi arkasına alabilecek kadar iddialı duruyor.

Günümüzün daralan bütçelerine hitap edebilmesi için tasarlanmış gibi görünen ön far ve arka stopları ile çok yeni bir motosiklet gibi görünmese bile teknik donanım açısından oldukça zengin bir model.

Sesi V-Twin motosikleti andıran CB750 nin motorunda 755 cc çift silindirli bir blok kullanılıyor. Nissin frenleri ve Showa amortisörleri bulunan bu motosikletin ön tarafında 17 inçlik jantlarda 120 , arka tarafındaysa 160 kalınlığında lastikleri bulunuyor.

Rain, Sport, Standart ve User olmak üzere dört farklı sürüş moduna sahip olan CB750 nin telefonunuzla bağlantı kuran beş inç renkli ekranı, otomatik olarak kapanabilen sinyalleri, ani frenlerde yanan dörtlü flaşörleri ve Led aydınlatmalarının yanı sıra ön teker kaldırma desteği de sevilen özellikleri arasında.

 

 

 

2023 Renkleri ile Yeni Africa Twin

İlk olarak Africa Twinler’den off-road odaklı bir model olan L1 ‘in mat siyah rengi güncellenerek, önceleri kırmızı renk şasiyle dikkat çekerken şimdi yeni hali ile tamamen gri ve siyah olarak karşımıza çıkmış bulunuyor.

Bu yılın en yeni rengi ise geçtiğimiz yılın inci beyazı renginin yerine gelen ve parlak mavi olan Tricolor rengi.

Mavi üzerine kırmızı beyaz detaylarıyla far çevresini, kuyruk kısmını ve ön çamurluğunu daha dikkat çekici hale getiren bu yeni modelde ilgi toplamaya devam ediyor.

Africa Twinler arasından uzun yol için tasarlanan CRF1100L Adventure Sport’ a gelecek olursak; geçen senelerde sunulan parlak siyahın yerine gelen yeni renk parlak bir gri olan Nardo Gri. Otomobillerde de oldukça popüler olmaya başlayan bu rengin yanında ise geçtiğimiz yılki siyah tasarımdan daha farklı olarak jantlarda altın renk yerine siyah tercih edilmiş.

Honda motosiklet modelleri arasında gün geçtikçe yayılmaya devam eden DCT Teknolojisi (Çift Kavramalı Şanzıman) Honda’nın paylaştığı bilgilere göre Africa Twinlerde en çok tercih edilen bu modelleri ile Avrupa’da bu klasmanda iki yüz binden fazla satış yaparak kendisine rakip tanımıyor.

 

 

  

Ducati Monster SP Yüksek Donanımıyla Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Ducati’nin, en sevilen modellerinden olan Monster için yeni ve üst düzey bir tasarım geliştirmesi Monster tutkunlarını heyecanlandıracak gibi görünüyor.

Geliştirilmiş bu model ile ilgili dikkat çeken ilk detay şüphesiz kırmızı ve siyah renklerden oluşan şeması. Bunun yanı sıra sele, ön rüzgarlık ve artçı sele kapağı da modelin öne çıkan parçaları diyebiliriz.

Teknik özelliklerini incelediğimizdeyse sürüş için oldukça etkili olabilecek bazı yeniliklerin olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple Monster SP’nin Monster’a kıyasla hem frenleme hem virajlardaki performansı ile çok daha iyi bir sürüş sunması kaçınılmaz.

Ayarlanabilir çekiş kontrolü, viraj ABS si ve ön teker kaldırma kontrolü gibi özellikler Monster’ın bilinen elektronik özelikleri olsada, SP’ için tamamı elden geçirilerek sürüş modları da dahil her şey özel olarak yeniden ayarlanmış. Bir versiyonu da A2 sınıf ehliyet için üretilmiş olan Monster SP’ nin bu yıl sonunda satışa sunulacağı düşünülüyor fakat fiyatı hala netlik kazanmış değil ne yazık ki.

 

 

Energica Experia’nın Yeni Elektrikli Sport Touring Modeli

Experia, çevre dostu bir şekilde seyahat etmeyi mümkün kılmak için tasarlanmış yeni bir emisyonsuz Green Tourer motosikleti. Elektrikli motosiklet üreticilerinden İtalyan marka Energica, naked ve supersport tarzı modellerinden sonra sport touring model bir motosiklet daha çıkarmaya karar verdi.

Energica Experia, Avrupa’nın ilk elektrikli Green Tourer bisikleti ve muhtemelen yeni tasarlanmış bir elektrikli güç aktarma organı ve akü ile bu amaç için üretilmiş tek motosiklet.

Tabiiki bu yeni modelin uzun yol için tasarlanmış olduğunu görür görmez fark edebiliyorsunuz. Konforlu bir selesi, üçlü çanta seti ve ön camının ayarlanabilir olmasıyla beraber markanın diğer modellerinde kullanılan çift mercekli farlar Experia’da da kullanılmış.

Ayrıca Experia’nın motoru ve pili de yenilenmiş. Pil kapasitesi artırılmış fakat buna rağmen diğer modellere kıyasla daha düşük bir ağırlığa sahip.

Experia’nın 0-100 hızlanması üç buçuk saniyeyi bulurken, maximum ulaşabildiği hız 180 km/s. Toplam ağırlığı 260 kilogram olan motosikletin viraj duyarlı sürüş desteği, geri gitmeyi sağlayan park desteği, sürüş modları ve renkli göstergesi ile dört adet usb şarj çıkışı bulunuyor.

Motosikletiniz ve kendiniz için ihtiyacınız olan her şeyi https://kaanelektronik.com/ da bulabilirsiniz.